Overview
Specification
A070FW03 V8

A070FW03 V8 Basic Information
| Panel Model | A070FW03 V8 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A070FW03 V8 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A070FW03 V.8 |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
A070FW03 V8 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.370 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.370 mm (H×V) |
| Weight | 147±10g |
| Surface | Antiglare (Haze 25%) |
| Active Area | 154.08×86.58 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.08×88.58 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A070FW03 V8 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
A070FW03 V8 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
A070FW03 V8 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 535±53V |
| Lamp Current | 4.0/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/80KHz (Min./max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1150/1500V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
A070FW03 V8 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | (3.3/5.0)/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 3/17/0.2/0.8mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
